Best quick anti cellulite solutions

Hi guys! It seems that Spring is finally coming to Latvia. Put down your peanut butter jars and eat plain salad leaves, better topped with a fat burning cream! If you recognize yourself in this intro, this post might be for you. If you are lazy AF (as I am) when it comes to spearding of anti cellulite creams and massaging your butt then rotating (battery driven) brush, extremely effective butt mask and butt patches are just right for you.

Guam Dren Mask (generally, all of the Guam masks) is very effective aginst water retention. You'll see a good result (which is reduced puffiness, reduced dimples and reduced measurements) after the very first use. I do recommend using a pallet wrap ('cos it's bigger than a food wrap) and Guam protective trousers Due to high amount of essential oils, the mask has quite strong scent which transfers to clothes.
Collistar Patch Treatment Reshaping Firming Critical Areas Shock Treatment contains 48 patches (8 sets of 6 patches) to be used 2 times a week. After about two weeks I noticed that the skin become smoother and firmer. Patches contain caffeine and carnitine (to burn fat cells) and collagen (skin firming). It takes less than 2 minutes to apply them and then you receive 8h of non stop action.
HoMedics Elle Macpherson Rotating Dry Brush does everything for you! It is known that a massage is the most effective technique for skin firming and anti cellulite treatment. Dry brushing stimulates blood circulation, exfoliates the skin, improves skin firmness etc. But "ain't nobody got time for that!" Also it's quite hard to make a massage (roating your hand) for 10 minutes. So this thing doest it for you. You just need to drive the brush with one hand while eating a snack with another.

Čau! Izskatās, ka pavasaris beidzot atnācis arī pie mums. Mana FB lente un Insta storiji plīst no zaļo salātu bildēm, sūdzībām par nederošajiem peldkostīmiem un jautājumiem kā samazināt dibena apkārtmēru pa 30 cm divu dienu laikā. Protams, ka jāēd pareizi visas dzīves laikā. Jānodarbojas ar sportu, jāpamet sēdošs darbs un, redz’, jāizmet tā vārītā kondensētā piena burka! Ja tev nav ilūziju par iepriekš rakstīto, bet gribas gludāku un smukāku dibenu, šis ieraksts ir priekš tevis.
Guam Dren Mask (principā, visas Guam maskas) ir ļoti efektīva pret šķidruma aizturi. Labs rezultāts (samazināta šķidruma aizture, līdz ar to arī apjoms un gludāka āda) ir redzamas jau pēc pirmās lietošanas reizes. Es iesaku izmantot palešu plēvi (jo tā ir platāka un lētāka par pārtikas plēvi) un Guam speciālās bikses, jo maskas sastāvā ir daudz ēteriskās eļļas un tā smarža ļoti uzsūcās drēbēs.
Collistar Patch Treatment Reshaping Firming Critical Areas Shock Treatment iepakojumā ir 48 plāksteri (8 loksnes pa 6 plāksteriem). Jālieto 2x nedēļā. Jau pēc divām nedēļām pamanīju, ka āda palika gludāka un ievērojami tvirtāka. Plāksteri satur kofeīnu un karnitīnu (tauku šūnu dedzināšanai), kā arī kolagēnu (ādas nostiepšanai). Plāksteru līmēšana aizņem 2 minūtes, bet pēc tam tie darbojas veselas 8 stundas.
HoMedics Elle Macpherson Rotating Dry Brush ir kolosāla lietiņa! Vispār, masāža ir visefektīvākā metode celulīta mazināšanai un ādas stāvokļa uzlabošanai. Sausā “birstēšanās” stimulē asinsriti, noloba atmirušas ādas šūniņas un padara ādu tvirtāku. Bet kuram tad ir laiks (un spēks rokās?) regulāri birstēties 10 min? Birste rotē pati, tāpēc tev tikai jāvirza tā pareizās (problemātiskās) vietās.